روش پختن «گوشت کوچه» غذای سنتی مردم بهسود

گوشت کوچه

گوشت کوچه یک غذای سنتی مردم بهسود برای مراسم های مختلف می باشد. که اکنون در تمامی هزارجات و مناطق هزاره نشین از بامیان تا دایکندی، ارزگان، غزنی، شمال افغانستان گسترش یافته است.

این غذا ابتدا مخصوص نذر محرم بوده است ولی رفته رفته برای محافل مختلف حتی عروسی، از آن استفاده می کرده/ می کند.

پختن گوشت کوچه نیاز به تجربه و تخصص دارد و هرکسی نمی تواند آن را پخت.

روش پختن گوشت کوچه به این صورت است که ابتدا گوسفند یا گاو را می کشد، و پوست می کند سپس سر، پاچه ها و «دل درنه» که شامل شکمبه، روده، دل، جگر می شود را جدا می کند چون این ها شامل گوشت کوچه نمی شود.

گوسفند را فقط به دو یا چهار بخش تکه کرده پس از وزن کردن می شوید. گندم را «سنگ شوی» می کند این کار را نیز هرکس نمی تواند انجام دهد. سپس داخل بوجی گذاشته تا آبش گرفته شود. مقدار گوشت و گندم باید مساوی باشد. دیگ های مخصوص گوشت کوچه را آماده و روی آتش قرار می دهد. مقدار آب لازم را داخل دیگ جوش می دهد. وقتی آب کاملاً جوش آمد ابتدا گندم و سپس گوشت را داخل دیگ می ریزد، معمولا گوشت کوچه باید 10 الی 12 ساعت بجوشد به همین منظور مثلا ساعت 4 بعد از ظهر شروع به جوشیدن می کند تا 5/10 الی 11 قبل از ظهر روز دیگر.

وقتی گوشت و گندم در دیگ ریخته می شود، چند ساعت اول آتش باید زیاد باشد تا اینکه به ترتیب به تناسب پخته شدن آن، کم کم شعله آتش کم شود.

ج. احمدی

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://mfabbehsud.com/parsinews/?p=11254

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: