فرمانده سنتکام: بی‌تفاوتی طالبان در برابر شبه‌نظامیان برای امنیت آسیای میانه خطرناک است

فرمانده ستاد فرماندهی امریکا در خاورمیانه گفت با این که تی‌تی‌پی «تهدیدی جدی» برای ثبات مناطق سرحدی پاکستان است، اما طالبان افغان تمایلی به اقدام علیه این گروه ندارد.

کوریلا گفت: «ناتوانی یا عدم تمایل طالبان برای مهار گروه‌های افراطی، آسیای مرکزی و جنوبی را بی‌ثبات می‌کند.»

به نقل از اکسپرس تریبون، جنرال مایکل کوریلا، فرمانده سنتکام روز یکشنبه در سنای امریکا گفت: «طالبان تمایل اندکی نیز برای اعمال فشار بر تحریک طالبان پاکستان از منظر مبارزه با گروه‌های تروریستی ندارد. این در حالیست که تی‌تی‌پی تهدیدی جدی برای مناطق سرحدی پاکستان است.»

جنرال کوریلا افزود که موجودیت پناهگاه‌های امن در افغانستان برای گروه‌های شبه‌نظامی افراطی خطر بالا رفتن فعالیت‌های این گروه‌ها را افزایش می‌دهد و می‌تواند منازعات منطقه‌ای را به دنبال داشته باشد.

او گفت: «سازمان‌های افراطی ۲۳۰۰ پاکستانی را در ۲۰۲۳ کشتند. چنانچه، طالبان پاکستانی در این مدت ۸۸۱ حمله در پاکستان انجام دادند که رقمی بالا در پنج سال گذشته بوده است.»

او در ادامه گفت: «ناتوانی یا عدم تمایل طالبان افغان برای مهار گروه‌های افراطی می‌تواند آسیای مرکزی و جنوبی را بی‌ثبات کند.»

فرمانده سنتکام در سنای امریکا گفت که گروه‌های تروریستی از «وضعیت ضعیف اقتصادی، حاکمیت نه چندان جدی در افغانستان و شبکه پیشرفته جلب و جذب» به سود خود استفاده می‌کنند.

طالبان پاکستانی حملات خونینی بر نیروهای ارتش و پولیس پاکستان به خصوص در ایالت خیبرپختونخواه انجام داده اند. در عین حال، تشدید این حملات روابط طالبان و اسلام‌آباد را نیز وخیم کرده است.

اسلام آباد برای فشار بر طالبان افغان، تا این گروه برای مهار تی‌تی‌پی همکاری کند، بیش از نیم میلیون مهاجر افغان را از خاک خود بیرون کرد و به طور علنی زبان به انتقاد و تهدید طالبان گشود.

به دنبال آن، حملات طالبان پاکستانی نیز کاهش یافت و بار دیگر بحث مذاکره طالبان پاکستانی و اسلام آباد مطرح شده است.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://mfabbehsud.com/parsinews/?p=10909

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: