کوه عروس، شاهکارهای طبیعت بامیان تاکنون کسی نتوانسته به آخرین قله آن قدم بگذارد

کوه عروس، شاهکارهای طبیعت بامیان تاکنون کسی نتوانسته به آخرین قله آن قدم بگذارد

(کوهی ) که تازه عروس را سنگ کرد۔

(کوه عروس) در 140 کیلومتری (بامیان) ہزارہ جات ، یکی از شاهکارهای طبیعت بامیان است که تاکنون کسی نتوانسته به آخرین قله آن قدم بگذارد.
به گزارش خبرنگار سایت اوغانستان خبرگزاری فارس، کوه عروس) در شرق (کوتل شاطو) و در محدوده 140کیلومتری مرکز (بامیان )یکی از شاهکارهای طبیعت در این ولایت است که تاکنون کسی نتوانسته به آخرین قله آن قدم بگذارد.
در بامیان تنها بند امیر، مجسمه‌های تخریب‌شده بودا، شهرهای تاریخی ضحاک و غلغله، غار یخ سرقاضان و آبشار دره هاجر نیستند که سالانه هزاران گردشگر داخلی و خارجی را فرا می‌خوانند؛ بلکه این سرزمین شگفت‌انگیز دارای ده‌ها مناظر زیبای طبیعی است که از جاذبه‌های ویژه گردشگری برخوردار می‌باشد.
یکی دیگر از مکان‌های دیدنی بامیان کوه عروس است که با حدود 4500 متر ارتفاع در امتداد سلسله قله‌های همیشه پربرف (بابا) و دره سرسبز (تگاب برگ) پنجاب، قرار دارد.
بلندترین نقطه این کوه که از شکوه و جلوه‌های شگفت‌انگیزی برخوردارد است؛ به عروسی سوار بر اسب می‌ماند که گویا جمعیت سواره و پیاده وی را بدرقه می‌کنند تا به خانه داماد برساند.
زمانی‌که از سمت غربش با ستیغ آن کوه دیده شود چنان به‌نظر می‌رسد که گویا نو عروسی سوار بر اسپ در حال فرار است و گروه سواره و لشکر پیاده به قصد اسارتش دورش را حلقه زده‌اند تا مانع رسیدن عروس به خانه بختش شوند.

جاذبه‌های توریستی کوه عروس

در یکی از صفحات فیس بوک مربوط به اوغانستان آمده است:بلندی‌های کوه عروس تا نیمه‌های تابستان پوشیده از برف است. یک حوض آب در خمیدگی نزدیک به آخرین قله آن و چندین چشمه زلال نیز در کمرکش آن کوه خودنمایی می‌کند.
در عین حال از شمال و جنوبش چشمه‌های آب گرم (دره علی ) در (یکاولنگ) و ( خواجه میر ) در (تگاب برگ ) پنجاب جریان دارد که شکوه ویژه به کوه عروس بخشیده است.
4 سوی کوه عروس در فصل بهار و تابستان پوشیده از انواع علف، زیره کوهی، گل و گیاه است،فصل بهار چنان می‌نماید گویا که پیراهن مخمل سبز گلدار به تن کرده و این امر جلوه‌های زیبایی از طبیعت را در برابر چشم گردشگران به نمایش می‌گذارد.
«احمدحسین احمدپور» رئیس اطلاعات و فرهنگ ولایت بامیان می‌گوید: «با آنکه اطراف کوه عروس، مکانی سرشار از زیبایی و طراوت برای توریستان و علاقه‌مندان به طبیعت است؛ دامداران و زنبور داران منطقه نیز هر سال برای چراندن گوسفندانشان و تهیه عسل به دامنه‌های آن ییلاق می‌روند.»
گردشگران طبیعت از اطراف کوه عروس برای دوستان خود عسل سوغات می‌برند، چون عسل تولید شده در این منطقه که به نام عسل کوه عروس یاد می‌شود از شهرت ویژه‌ای برخوردار است.
انواع پرنده‌های شکاری در کوه عروس دیده‌ می‌شوند۔

(ملا خدابخش) یکی از ساکنان دامنه غربی این کوه می‌گوید: (در کوه عروس انواع پرنده‌های مهاجر باز شکاری، کرکس، باد خورک، کبک، پوپوک، کبوتر کوهی، سنگ کویک، بلبل هزار دستان ، سیاه گولی و جغد و زندگی می‌کنند که گاهی پای صیادان را نیز به دامنه‌های این کوه می‌کشاند.)
«عبدالرحمان احمدی» یکی دیگر از اعضای پنجاب نیز اظهار داشت: اطراف این کوه مانند حیات وحشی می‌ماند که در آن انواع حیوانات مثل بز کوهی، گله‌های آهو، گرگ، روباه، تبرغو، پیشک کوهی، خرگوش و دلده خفک بسیار زیاد دیده می‌شود.»
احمدی افزود: کوه عروس علاوه بر انواع حیوانات وحشی، پرندگان مهاجر و گیاهان طبی، دارای سنگ‌های قیمتی مانند لاجورد، دُر، فیروزه و… نیز می‌باشد.»
افسانه‌های کوه عروس۔

موسفیدان ( دایزنگی ) می‌گویند که در روزگار قدیم در غرب این کوه دختری زندگی می‌کرد که در زیبارویی، کمال و عفت شهرت عام بود، آن طرف کوه پسری می‌زیست که شغل آهنگری داشت، این پسر نیز در شجاعت، دلیری و سخاوتمندی یکه و بی‌مانند بود.
از قضا، روزی این پسر جهت انجام کاری از غرب کوه به شرق آن سفر می‌کند، در لب چشمه می‌نشیند تا جرعه‌ای آب بنوشد که چشمش میان آب به عکس دختر ماهروی می‌افتد، بی‌درنگ دختر را صدا کرده و با تمام وجود عاشق و دل‌باخته وی می‌شود.
پس از مدتی عشقش را به دختر زیبارو اظهار کرده و وی را از پدرش خواستگاری می‌کند. پدر دختر که امیر منطقه بوده از شجاعت و سخت‌کوشی پسر خوشش می‌آید و دخترش را به عقد وی در اورد.
بعد از 7 شبانه‌روز مراسم عروسی، داماد از عروسش اجازه می‌گیرد که به زادگاهش برگردد، وی را سوار اسب کورنگ نموده و عازم زادگاهش می‌شود.
پدر دختر هم تعدادی را موظف می‌کند که سازو دهلی زده عروس را تا خانه داماد بدرقه کنند. اما گروهی از کافران که همه لشکر دیو بودند، آن‌ها را تعقیب می‌کنند. در آخرین قله کوه که می‌رسند، داماد جلو اسب عروس را رها کرده به دفاع از وی می‌پردازد.
وقتی داماد زخمی می‌شود، کافران به عروس نزدیک شده می‌خواهند وی را اسیر و بی‌عفت کنند. در این هنگام آن عروس پاک‌دل پیش خدایش دعا می‌کند که آنان را از شر کافران نجات دهد و نگذارد دامن عفتش آلوده شود؛ پروردگار دعایش را مستجاب کرده عروس با همه همراهانش تبدیل به سنگ می‌شوند.
هم اکنون در میان مردم (دایزنگی) افسانه کوه عروس تبدیل به یک باور شده و نماد از عزت و سربلندی است.
علاوه بر کوه عروس، این ولایت دارای کوه‌های زیادی می‌باشد هر کدام از آن‌ها قصه‌ها، افسانه‌ها و جاذبه‌های توریستی ویژه خود را دارند که از آن جمله می‌شود از کوه 2 برادر، کوه لیلی مجنون و کوه میخ در منطقه (ورس) نام برد ۔

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://mfabbehsud.com/parsinews/?p=10651

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: