فراگشت در نوع انسان!/ دکتور غلام حسین غفاری استاد دانشگاه

خبری به گوش جهانیان رسید که شرکت ایلان ماسک آمریکایی مجوز جاسازی تراشه‌ای به اندازه کمتر از یک میلیمتر در مغز انسان گرفته است.

این تراشه‌ هوش مصنوعی است که بر چند حیوان از جمله میمون و خرس آزمایش شده است که میمون توانسته است بزبان انگلیسی دهها بلکه صدها صفحه تایپ کند و در نوشته هایی که تایپ کرده است. اطلاعات موجود در این تراشه بازیابی و تحلیل کرده و در طی آن از احساسات خود جملاتی همانند اینکه ” گرسنه هستم” و “به آب و غذا نیاز دارم” یا موارد مشابه آن به مخاطبین خود ابراز نموده است یا خرس بدون اینکه قبلا در ورزش تنس تحت مراقبت یک انسان آموزش دیده باشد توانسته است این بازی را بنحو احسن انجام دهد.
این تراشه در مغز یک معلول نخاعی جاسازی کردند که بوسیله ایجاد پل ارتباطی بین اعصاب نخاع توانست سلامتی خود را باز یابد و از رختخواب بلند شود و راه برود!

یا با کمک جاسازی این تراشه یک نابینای مادر‌زاد توانسته است که بینایی خود را بازیابد و با چشمان خود اطرافش را ببیند.
به احتمال زیاد در مدت بسیار کم که شاید از شش ماه تا یک سال طول نکشد این تراشه بدست تمام انسان ها با قیمت مناسب که از گوشی موبایل کمتر باشد قرار بگیرد که در تمام زندگی انسان ها وارد می‌شود و انسان ها در زندگی شاهد یک تحول و فرگشت شگرف و بسیار مهم خواهند شد. تحولی که آنها را از انسان‌های ما قبل از ظهور این پدیده میلیون ها بلکه میلیاردها سال در حد بینهایت بجلو می‌برد در اثر این پدیده محیر العقول در آینده بسیار نزدیک نسل گوشی موبایل و کامپیوتر از بین می‌رود و پزشکی در بیشتر رشته های خود طوری به جلو خواهد رفت که برای انسان امروزی قابل تصور نیست، مدارس و دانشگاهها و مراکز آموزشی بی‌معنی می‌شوند و اگر بطور کلی برچیده نشوند خیلی کوچک و محدود خواهند شد زیرا با جاسازی یک تراشه در مغز یک انسان در عرض چند صدم ثانیه می‌تواند با هر زبانی که دلش بخواهد صحبت کند یا در عرض مدت زمان کمتر از یک ثانیه معادله های پیچیده ریاضی و مسائل علمی که نیاز به ماهها و سال ها فکر کردن دارند حل کند چنین انسانی نیاز به رفتن به پزشک یا وکیل و غیرو ندارد و در هر علمی که بخواهد می‌تواند نظر بدهد و تحلیل‌های بسیار دقیق و مصون از خطا از یافته های علمی می دهد. در چنین اوضاعی انسان ها دیگر نیاز به صحبت کردن یا نوشتن یا خواندن برای تبادل اطلاعات نخواهند داشت و بوسیله هوش مصنوعی در هر کجای دنیا که هستند تبادل اطلاعات می‌کنند. در آینده نزدیک خیلی از کارهایی که در حال حاضر رواج دارند از بین خواهند رفت و در نوع انسان یک فراگشت ایجاد خواهد شد نه از نوع ژنتیکی آن بلکه بمراتب فراتر خواهد بود که انسان حاضر به یک انسان دیگر تبدیل خواهد شد در اثر این تحول عظیم انسان های نسل آینده به نسل ما همانند انسان های نخستین که میلیون ها سال با علم و زندگی فاصله دارند نگاه می کنند
انسان‌ها در حال وارد شدن به یک تمدن جدید و بزرگ و وسیع هستند که در این تمدن خیلی از چیزهایی که ما در حال حاضر داریم ازبین خواهند رفت.
در آینده نزدیک چیزی بنام زبان یا خط دیده نمی‌شود و شیوه تبادل اطلاعات بین انسانها تغییر می‌کند. دین و مذهب معنی و مفهومی برای انسان ها در تمدن آینده ندارند، و شیوه عبادت خدا یا تعبد به یک دین و مذهب بکلی تغییر می‌کند یا از بین می‌رود روابط عاطفی و احساسات و معاشرت های بین افراد دچار تحول عظیم خواهند شد و شیوه زاد و ولد کردن انسان ها تغییر خواهد کرد.

شاید با این تحول شگرف انسان خیلی سریع از کره زمین به کرات دیگر که خیلی وسیع و پر نعمت هستند مهاجرت می کند که زمین در آینده نه چندان دور به یک مخروبه غیر قابل سکونت تبدیل خواهد شد .

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://mfabbehsud.com/parsinews/?p=10843

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: