روح الله نیکپا یکی از پرافتخارترین ورزشکار تاریخ افغانستان

روح الله نیکپا به عنوان یگانه ورزشکار مدال آور بازیهای المپیکی در افغانستان شناخته می شود. وی در بازیهای ۲۰۰۸ بیجنگ و ۲۰۱۲ لندن موفق به کسب مدال برنز گردید.

آقای نیکپا تکواندو را از سن ۱۰ سالگی در کابل آغاز کرد. در پی جنگ های داخلی افغانستان باخانواده اش به ایران مهاجرت کرد. آموزش های ابتدایی تکواندو را در دیار مهاجرت آموخت و پس از چندی عضویت تیم تکواندوی پناهندگان افغانی در ایران کسب کرد.   در سال ۱۳۸۳ دوباره به وطن برگشت و  تمریناتش را در انجمن بنیان گذاران تکواندو پومسه ادامه داد. نیکپا برای نخستین بار در مسابقات آزاد کوریا که در آن بیشتر از ۳۰ کشور شرکت داشتند در ترکیب تیم ملی افغانستان اعزام گردید و با شکست دادن ورزشکارانی از کشورهای کویت، بلژیك و جاپان مدال برنز و مقام سوم را به دست آورد. این برد زمینه آن را مساعد ساخت که نیکپا در مسابقات تکواندوی آسیا در ویتنام نیز شرکت کرد و حریفان پاکستانی، تاجيکستانی، قرقیزستانی و تایلندی خود را شکست داد و برای کسب مدال طلا مقابل بهزاد خدا داد از ايران قرار گرفت،  اما موفق با کسب مدال طلا نشد با به دست آوردن مدال نقره و مقام دوم سهمیه شرکت در المپیک سال ۲۰۰۸ بیجنگ را بدست آورد. قبل از آن در مسابقات کشور های جنوب آسیا در سالهای ۲۰۰۶ سریلانکا، ۲۰۰۹ بنگله دیش نیز شرکت کرد مدال طلا بدست آورد.

آقای نیکپا در بازی‌های المپیک ۲۰۰۸ با برتری مقابل خوان آنتونیو راموس اسپانیایی قهرمان دو باره جهان به مدال برنز دست یافت. و برای  نخستین بار افغانستان شامل کشور های دارنده مدال بازیهای المپیک گردید.
حامد کرزی رییس‌ جمهور افغانستان هم بلافاصله کسب مدال او را تبریک گفت و یک خانه به خرج دولت به او هدیه کرد. پس از شنیدن خبر پیروزی او در المپیک، شهرهای افغانستان غرق در شادی شد. مردم در شهرهای مختلف از جمله کابل، قندهار، خوست، هرات، هلمند، بلخ و نیز شهرهای دیگر افغانستان به پایکوبی و شادمانی پرداختند.

مدال‌های که آن‌ها روح‌الله نیکپا به دست آورد

روح‌الله نیکپا اولین مدال آور المپیک در رشته تکواندو در تاریخ کشور افغانستان است.

المپیک تابستانی

پکن ۲۰۰۸

مدال برنز – جایگاه سوم

لندن ۲۰۱۲

مدال برنز – جایگاه سوم

قهرمانی جهان

گیونگچو ۲۰۱۱

مدال برنز – جایگاه سوم

قهرمانی آسیا

هوشی‌مین ۲۰۱۲

مدال نقره – جایگاه دوم

لویانگ ۲۰۰۸

مدال برنز – جایگاه سوم

تاشکند ۲۰۱۴

مدال برنز – جایگاه سوم

در حال حاضر «روح‌الله نیکپا» اولین مدال‌آور المپیک افغانستان و و دارنده دو مدال از این مسابقات، به عنوان مربی تیم ملی تکواندوی نیوزلند انتخاب شده‌است.

 

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://mfabbehsud.com/parsinews/?p=10317

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

پیشنهادی: